• Organisasjon
  • Nettstedskart
  • Endre skriftstørrelse
  • Lytt til teksten
  • Søk i nettsted
Du er her: Forside > Organisasjon > Barnehage > Månedens barnehage: Borgensonen

Månedens barnehage: Borgensonen

Denne månedens barnehage er barnehagene i Borgensonen. De er Borgen, Østhellinga,Hagaløkka med Leikern og Brendsrud barnehage.

Disse barnehagene arbeider systematisk på mange områder. I denne artikkelen får vi innblikk i hvordan de arbeider i et flerkulturelt fellesskap.

I våre barnehager har vi barn og ansatte fra mange ulike nasjoner. For barnehageåret 2008/2009 har vi hatt 78 minoritetsspråklige barn fordelt på alle våre barnehager, med størst andel på Hagaløkka som har 82 % minoritetsspråklige barn.

Her har Vanja en språkgruppe.

Linda og Honja er ivrige deltakerebarn leker med ord og bilder

 

 

 

Gjennom flere års arbeid med minoritetsbarn har vi gjort oss noen erfaringer. Både i forhold til det sosiale, språklige og i dagligdagssituasjoner.

Det er spesielt viktig for oss å legge opp en plan rundt språkarbeidet og at det blir jobbet systematisk og målrettet med språkstimuleringsaktiviteter.

Språkgruppene består gjerne av 1 voksen og 3-4 barn. Tema kan være eventyr med bruk av konkreter fra ”Snakkepakken”. Opplegget den måneden er da at vi forteller og gjentar eventyret flere ganger på forskjellige måter, også i samlingsstunden. Det er viktig at disse barna får noe de gjenkjenner i de store samlingene med flere barn til stede slik at de opplever mestring og blir en del av den hele gruppens forståelse av det som legges frem. Dette for å gi barna en felles ”språkbank”

Barn og voksne klipper og limerBarna får tegne fra eventyrene, lage collasje og andre formingsaktiviteter. Det velges ut spill, musikk og lekaktivitet som passer til månedens tema, for å tydeliggjøre begrepene.

Vi har stor bevissthet på bruk av benevning i alle hverdagssituasjoner. Og snakker om det å være gode språkmodeller for barna

I lek og hverdagsaktiviteter er det viktig med nære voksne slik at de kan hjelpe og støtte barna samt legge til rette for smågrupper med lek. Alle skal ha minst en venn i barnehagen. Barn på ski

Det er også viktig at barna lærer å kjenne tradisjonell norsk kultur, som for eksempel å gå på ski!

Oppdatert: 19.03.2009 09:50:04
Skriv ut siden
pil Kontakt oss

Servicetorget

Telefon: 66 90 90 90
Fax: 66 76 81 50

Send spørsmål, ris og ros

Adresse:
Knud Askers vei 24, Pb. 353
1372 Asker


Skriv ut siden Lag PDF av siden
Asker kommune, Postboks 353, 1372 Asker   prikk  66 90 90 00   prikk  E-postadresse: This is a mailto link
xltw%tzE{z%s%tKl%svp}6vzxx%uyp6yzJ%s%umupn%tH_st%s-:8pxltw-:8sl%s-:8{l%s%spo-:8ly-:8`y}prt%s%tp}po-:8%vp}%stzy-:8zq-:8PxltwPynzop}-:8m%y-:8Xp}tot%ux{z%s%tKl%svp}6vzxx%uyp6yz