Tilbudet om vaksinering onsdag 9. desember gjelder:
- barn som ikke har fått tatt vaksinen på helsestasjonen eller barneskolen på tidligere oppsatte dager
- ungdom uten skoletilbud
- risikogrupper i alle aldre (for oversikt se www.pandemi.no)
- nærkontakter til risikopersoner som ikke kan vaksineres
- nærkontakter til gravide i de første tolv ukene av svangerskapet
- nærkontakter til barn under 6 måneder
Helseavdelingen finner du i Skysstasjon 11, 3 etg, inngang A, ved Asker jernbanestasjon.
Vaksinering åpent for alle fra uke 51
Pandemivaksinering for alle som er bosatt i Asker kommune begynner fra uke 51.
Du kan få vaksinen i Helseavdelingen, Skysstasjon 11, til følgende tider:
Mandag 14. desember kl. 08.30 – 18.00
Tirsdag 15. desember kl. 08.30 – 18.00
Onsdag 16. desember kl. 08.30 – 18.00
Fredag 18. desember kl. 10.00 – 14.00
Mandag 21. desember kl. 08.30 – 15.00
Tirsdag 22. desember kl. 08.30 – 15.00
Det blir ingen timebestilling, men kølappsystem.
Du kan også få vaksinen hos fastlegen din.
Kommunens nettsider blir fortløpende oppdatert når vaksinering av nye grupper starter. På Folkehelseinstituttets nettsider www.pandemi.no finnes nyttig informasjon om den nye influensaen.
Én dose til alle først
Sentrale myndigheter anbefaler at alle får tilbud om én vaksinedose i første omgang. Når det ikke lenger er venteliste på den første dosen, kan man starte med andre vaksinering. Det vil komme mer informasjon etter nyttår om hvem som skal ha to doser og når denne vaksineringen settes i gang.
Har du hatt ny influensa?
Sentrale helsemyndigheter anbefaler at alle som ikke er helt sikre på at de har hatt svineinfluensa tar vaksinen. Hvis du har laboratorieprøve som bekrefter svineinfluensa eller har hatt samme symptomer som en nærkontakt som er testet positiv, trenger du ikke ta vaksinen. Helsemyndighetene mener at man vil være beskyttet lengre hvis man tar vaksinen selv om du har hatt svineinfluensa.
Egenbetaling
Pandemivaksinen er gratis for barn og ungdom til og med 19 år når vaksinasjonen skjer i kommunal regi. For voksne er egenbetalingen kr 100 pr. vaksinedose som blir satt. Dette inngår ikke i vanlig egenandelskort eller blåreseptordningen, men dekker kommunens eller fastlegens kostnader med å sette vaksinen.
Vi oppfordrer til å ta med kontanter ved vaksinering i Helseavdelingen. Ta også med vaksinasjonskort hvis du har.